Egy érdekes podcastot hallgattam pár napja, elég mélyen érintett, ugyanis a demencia és az Alzheimer-kór számomra ijesztőek és szeretnék megtenni mindent, hogy ne kelljen találkoznom egyikükkel sem…bár a statisztikák elég kiábrándítóak.
A podcastban elhangzott, hogy a mozgás, a természet, a társas programok és az egyensúly is nagy szerepet játszhat a megelőzésben és ekkor jött a gondolat, hogy írnom kell erről nektek is.
Ugyanis talán jó úton járunk…mivel a túráinkon épp ez történik – a szabadban vagyunk, néha kilépünk a komfort zónánkból is, ismeretlen tájakat fedezünk fel, szuper társaságban vagyunk, legtöbb napunkon aktív program van: hegyet mászunk, bringázunk, SUPolunk vagy raftingolunk akkor bizony az egyensúlyunkra is szükségünk van, ami mind-mind a megelőzésben segít a szakemberek szerint.
Szóval annyit akarok mondani ezzel, ha az magában nem elég, hogy hihetetlen jó élményeket szerezhetsz a kiscsoportos túráinkon nagyon nagyon sokat teszel a mentális és fizikai egészségedért is.
Ha van még kedved tovább olvasni akkor itt részletesebben is kifejtem miért és hogyan támogathatod a szervezeted az éveid számától függetlenül.
A demencia megelőzése számos módon támogatható és a szabadtéri sporttevékenységek kiemelkedően fontos szerepet játszhatnak ebben a folyamatban. A rendszeres testmozgás, mint például a természetjárás, túrázás, futás vagy kerékpározás, nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is jótékony hatással van az agyra.
A szabadban végzett testmozgás segíti az agy oxigénellátását, csökkenti a stresszt és a depressziót, javítja az alvás, valamint támogatja az egészséges testsúly fenntartását. Mindezek hozzájárulnak ahhoz, hogy csökkentsük a demencia kockázatát és általánosságban is javítsuk az agy egészségét.
Emellett a társas kapcsolatok kialakítása és fenntartása is kulcsfontosságú a mentális frissesség és a demencia megelőzése szempontjából. Az aktív szociális élet, az emberekkel való rendszeres találkozás, beszélgetés, közösségi programokon való részvétel mind segíthet megőrizni az agy egészségét és lelki egyensúlyát.
Az utazás is kiváló lehetőség arra, hogy új élményeket szerezzünk, új kultúrákkal, helyekkel ismerkedjünk meg, ami frissítheti az agy működését és megelőzheti az időskori mentális leépülést.
Végül, az agy szellemi frissességének megőrzése érdekében fontos, hogy rendszeresen kihívások elé állítsuk magunkat. Új dolgokat tanuljunk, olvassunk, űzzünk szellemi tevékenységeket, mint például keresztrejtvényfejtés, nyelvtanulás vagy számítógépes játékok. Az agy rendszeres edzése segít megőrizni és fejleszteni az agy működését, csökkentve ezzel a demencia kialakulásának kockázatát.
Ha szeretnéd meghallgatni a podcast-ot belinkelem a cikkel együtt, ha inkább olvasni szeretnél.
Addig is nézegesd, hogy milyen utazásokra maradt még hely nálunk:
Hallstatt SUP túra májusban MEGTELT
Hallstatt őszi túránkra előfoglalás elérhető
Marokkó expedíció Marrakeshtől – Fesig az Atlaszon és Szaharán át – MEGTELT
ha szeretnétek őszi túrát jelezzétek
Toszkána és Cinque Terre április végén MEGTELT
legközelebb ősszel megyünk
Nápoly és környéke, Amalfi part, Capri szigete
Áprilisban MADEIRA felfedező túra
Korzika – Road Trip Bastiatól – Bonifacioig egy igazi kalandnyaralás májusban – még foglalható
Szardínia – északi rész Algherotól – Olbiaig a legszebb strandokkal – kirándulóhelyekkel – La Maddalena szigetein több napos tartózkodással.
5 nap, 5 tó, 3 ország túra – május 30-án – 2 helyünk van még
Törökország – hajóval 2024. szeptemberben